מכון אדר..עולם ומלואו!

אז כמו שכתבתי.. אל מכון אדר הגענו דרך המלצה וכשהבנו שזה הולך לקראת זה נכנסנו לאתר של מכון אדר וגילינו שם עולם שלם של מאמרים, הרצאות בוידאו והמון המון מידע שהיה חסר לנו כהורים שנתקלים בבעיה בפעם הראשונה. מיותר לומר כי ביליתי שעות מול המחשב בקריאת המאמרים בנסיון להבין ואלי במעט מה עובר על הבן שלי. בנוסף יש באתר שאלונים לאבחון עצמי על מנת לתת אינדיקציה ראשונית לאבחון. (זה כמובן לא מחליף אבחון מקצועי..) ואז מיליתי את שאלון המבוגרים, לגבי עצמי ו… כמובן התוצאה היתה – ADD הפרעת קשב וריכוז – (בלי הH) ומי שמכיר אותי יודע שהיפראקטיביות היא לא חלק ממני.
כאשר התור המיוחל דיברנו עם נועם והסברנו לו (עד כמה שהבנו מה אנחנו מסבירים…) על הקושי שיש לו ואנחנו הולכים לרופא שיבדוק את זה ושיעזור להקל עליו. הכינו אותנו שלא לבוא עם אחים וכמובן לבוא עם הרבה סבלנות הפגישה ביחד עם האבחון תיקח כ-ארבע שעות.
אז שריינו את הסבתא מבאר שבע לשמור על האחים ונסענו למכון . המכון נמצא בשכונת וילות (רמות) בבאר שבע ומהרגע שנכנסים לחצר כבר רואים את המיוחדות שבו. בריכת דגים בכניסה המרפסת כולה עץ חום המאויר שחושת ביתיות וחמימות. משהו כמו צימר רומנטי בצפון..
כשנכנסנו פנימה נדהמנו לראות בפינת ההמתנה אקווריום מי מלח ענק אתם יכולים רק לדמיין אילו דגים מהממים נמצאים שם. כמו כן יש בחדר ההמתנה פינת מחשבים ועמדת פלייסטיישן, שולחן יצירה לילדים וכמובן פינת ישיבה להורים שמבלים שם שעות.
אחרי קבלה קצרה וסידור העניינים הכספיים.. קיבלה את נועם אחת הבנות וליוותה אותו לחדר אחורי שם בוצע החלק הראשון של מבחן טובה – מבחן TOVA (Test of Variables of Attention) הוא מבחן ממוחשב המיועד להערכה נוירולוגית של מאפייני התנהגות של הפרעת קשב, ריכוז והיפראקטיביות. המבחן מודד יכולת משתנה של תשומת לב בצורה של משחק מחשב פשוט, המודד תגובות לגירויים חזותיים. זהו אחד המבחנים הנפוצים ביותר לשימוש בקרב נוירולוגית לאבחון הפרעת קשב וריכוז.
החלק הראשון מבוצע ובמקביל אנחנו מבינים כי המכון כולו מצולם והרופא (ד"ר עדי אדר) שיושב בחדרו שבקומה השניה צופה בכל עת על המתרחש ועל הילדים המגיעים למכון. אחרי המבחן אנחנו עולים לרופא לפגישה שבמהלכה ד"ר אדר עובר איתנו על השאלונים ששלחנו למכון (שאלון הורים ושאלון מורה) , ומדי פעם מבקש מנועם לבצע מטלה כלשהיא (דפי עבודה ) נועם מבצע את המטלה כשרב הזמן יש שקט בחדר אנחנו לא מדברים.. כך עובר לו זמן ונועם מבצע את כל המטלות שד"ר אדר מבקש ממנו בצורה מצויינת . ופתאום ד"ר אדר מתחיל לשוחח עמנו על ענייני דיומא.. ויוצר אויירת "כיתה" עבור נועם – רעשי רקע אנחנו מדברים ונועם מתבקש להמשיך במטלות. לאט לאט לנגד עיננו נועם מתחיל כמו "להתפתל" בכיסא , מחזיק את הראש כאילו מנסה להשאירו במקום אחד – שלא יזוז ולא מצליח לבצע את המטלה בקושי רב ולאחר מאמצים נועם מסיים את המשימה שהתבקש . מאותו רגע ד"ר אדר כאילו "מתעלם ממנו" מהר מאוד נועם עוזב את הכיסא ומתחיל לקפץ בחדר מסביבנו ואז הוא רואה בצד על הריצפה כמה מאובנים , קונכיות וכדומה והתחיל להתעסק עם כל הממצאים.. ואז ד"ר אדר אומר בקול רם לנו תוך כדי שיחה :"ועכשיו אני אתן לנועם זריקה עם מחט מאוד גדולה" הוא ממשיך ואומר – "תסתכלו עליו.. הוא בכלל לא איתנו – הוא לא שמע את מה שאמרתי ולכן לא הגיב.." ואני כאילו גיליתי את אמריקה -פתאום הבנתי מה קורה לו בכיתה – כך בדיוק הוא מתנתק ממה שקורה. הרעש בכיתה "משגע אותו" והוא מתמודד עם זה על ידי ההתנתקויות האלו. גילוי מרעיש ומרגש .. רק כשנגנו בו ודיברנו אליו הצלחנו כאילו "להעיר" אותו מהניתוק הזה.
אני עד היום מודה לד"ר עדי אדר שהראה לי בעיניים מה קורה לנועם – כי הרי בכיתה אני לא נמצאת..
אחרי כל זה ד"ר אדר ביצע בדיקה נוירולוגית וכמובן שקל את נועם ומדד את גובהו.
ואז ביקש מנועם לעשות איתו תחרות של אכילת במבה .. (שבתוכה הכניס הרופא את כדור הרטלין) נועם כמובן בלע את הפתיון (תרתי משמע..) וניצח בתחרות..
אחרי כשעה של המתנה נועם התבקש לחזור על המבחן טובה – ועכשיו בהשפעת הכדור..
ואז חזרנו שוב לשיחה עם הרופא שהודיע לנו כי האבחון הוא חד משמעי ולנועם יש הפרעת קשב וריכוז מסוג ADHD ומומלץ לטפל בכדור רטלין. כמו כן המליץ , כמובן על טיפול רגשי לבחירתנו .
הוא ביקש שנמתין בחוץ על מנת שידפיסו לנו את האבחון וההמלצות..
כשסיימנו קיבלנו "ספר" כרוך ומודפס עם תמונה של נועם בכריכה … מופתעים?? גם אנחנו היינו..
רק כשקראתי בעיון הבנתי שמה שקיבלתי הוא למעשה רק פתח דבר.. הספר מדבר על נועם, על התצפית שהרופא עשה עליו, על השאלונים שהעברנו, על האבחון , על דרכי הטיפול, בנוסף יש שם המלצות לאנשי המקצוע שעובדים עם נועם וכמובן המלצות להורים שהמילים הראשונות שכתובות שם הן: סבלנות, סבלנות, סבלנות!!!!!!

המשך יבוא….
יום מקסים

אילנה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s